Astrologia

AstrologiaASTROLOGIA

Wiara jest przeciwieństwem wiedzy. Wierzę w coś, jeśli nie posiadam na ten temat wiedzy. Gdy wiem, nie muszę wierzyć. Dlatego nikt nie mówi „wierzę w matematykę”. Wierzyć można tylko w coś, czego nie da się empirycznie udowodnić, na przykład w Boga, w istnienie ludzkiej duszy, zbawienie itp.
Astrologia nie jest ani religią ani przedmiotem kultu, lecz pradawnym systemem empirycznej wiedzy, którą w miarę łatwo można zweryfikować. Zamiast więc deklarować swoją niczym nie uzasadnioną wiarę lub niewiarę, należałoby raczej zapoznać się z jej zasadami, kupując w księgarni ezoterycznej porządny podręcznik do jej nauki i osobiście rzecz całą zbadać.

Jednak na początku wyjaśnijmy sobie jedną, najważniejszą kwestię:

PRAWDZIWA ASTROLOGIA NIE MA ABSOLUTNIE NIC WSPÓLNEGO Z TYM, CO DRUKUJĄ KOLOROWE MAGAZYNY, JAK RÓWNIEŻ Z TYM, CO WYGADUJE NA JEJ TEMAT WIĘKSZOŚĆ UCZONYCH ORAZ SCEPTYCY!

Comiesięczne horoskopy dla wszystkich znaków zodiaku, publikowane we wszystkich bez wyjątku kolorowych czasopismach dla kobiet i na internetowych portalach astrologią bynajmniej nie są, chociaż tak są tam nazywane. Tego typu wróżby i przepowiednie najczęściej tworzone są przez utalentowane literacko osoby, które nie mają zielonego pojęcia o „królewskiej wiedzy”. Ponieważ jednak kąciki te przyciągają mnóstwo czytelników, koniecznie muszą się znaleźć w każdym komercyjnym przedsięwzięciu wydawniczym. Najczęściej ten zakres obowiązków naczelny przydziela młodym i niedoświadczonym, zanim zleci im jakąś bardziej odpowiedzialną pracę. Muszą więc coś napisać – i tu prześmiewcy mają rację: rzeczywiście wypisują kompletne głupoty i bzdury wyssane z palca. Ale tylko ignorant może sądzić, że jest to astrologia. Gazetowa „astrologia” służy wyłącznie rozrywce i każdy rozsądny człowiek tak ją traktuje.

W najlepszym wypadku w gazecie możemy znaleźć charakterystykę 12 znaków zodiaku, czyli w rzeczywistości nic innego, jak opis 12 archetypów astropsychologicznych, czyli „cegiełek”, z których buduje się konstrukcję horoskopu. Niestety, czysty archetyp nie występuje w naturze, a więc nie ma to zbyt wiele wspólnego z żywym osobnikiem. W znacznie gorszym przypadku gazetowi „astrolodzy” bawią się we wróżenie i przepowiadanie przyszłych zdarzeń. Pseudoastrologiczne „wróżby” dla każdego znaku zodiaku są w rzeczywistości z góry skazaną na niepowodzenie próbą wyciągania wniosków z wielce przybliżonych i niedokładnych tranzytów planet do równie przybliżonej pozycji samego tylko Słońca.

Aby właściwie ocenić wartość astrologii solarnej (czyli tej znanej z gazet) wystarczy przez chwilę zastanowić się, czy jest możliwe, żeby wszystkim ludziom spod tego samego znaku zodiaku mogło się w tym samym miesiącu przydarzyć to samo? Niestety, to w ogóle nie jest astrologia, więc poważna, „naukowa” polemika z tymi bzdurami nie ma nic wspólnego z tak zapalczywie deklarowanym racjonalizmem. Krytykowanie gazetowych horoskopów jest niegodne osoby, uważającej siebie samą za „racjonalistę”.

Profesjonalny kosmogram wymaga uwzględnienia wielu dokładnie (co do stopni i minut) wyliczonych czynników. Bierzemy pod uwagę nie tylko proste stwierdzenie, że Słońce znajduje się w konkretnym znaku, ale musimy dokładnie obliczyć, w którym stopniu tego znaku znajdowało się ono w chwili narodzin właściciela horoskopu. Ta sama precyzja dotyczy obliczania pozycji Księżyca oraz pozostałych 8 planet, ascendentu (czyli stopnia znaku wschodzącego w chwili urodzenia), punktu Medium Coeli i wynikających z tego wierzchołków 12 domów. Równie ważne jest wzajemne oddziaływanie planet, czyli aspekty między nimi, węzły księżycowe, hemisfery, kwadranty i żywioły. Jest to bardzo żmudna i odpowiedzialna praca. Profesjonalny astropsycholog wie, że przez nieodpowiedzialne prognozowanie można zrobić klientowi wielką krzywdę i właśnie dlatego wiedzy tej nie powinno się używać do przepowiadania przyszłości. Prawdę mówiąc horoskop w ogóle nie nadaje się do tego celu.

Ponieważ w Polsce nie ma szkolnictwa astrologicznego, nie ma więc też jasno zdefiniowanych kryteriów, czym astrologia jest, jakie ma zastosowanie i w jaki sposób powinno się ją praktykować jako zawód. Jednak co najgorsze – brakuje jasno sprecyzowanego kodeksu etycznego. Jeśli jakiś astrolog para się przepowiadaniem przyszłości swoich klientów i trafia tym jak przysłowiową kulą w płot lub, co jeszcze gorsze, straszy ich rzekomo nieodwracalnym fatum i udziela prowadzących na życiowe manowce porad, nie jest to wina astrologii, lecz tego konkretnego astrologa, podobnie jak śmierć pacjenta nie jest winą medycyny, lecz lekarza, który go leczył.

Celem astrologii NIE jest przewidywanie przyszłości, a celem magii NIE jest nabycie mocy;
OBIE te dziedziny zajmują się przekształcaniem naszych gęstszych jakości w ich najczystszą bądź najbardziej uszlachetnioną kwintesencję – David Coleman
Astrologia jest jedną z dziedzin ezoteryki, czyli czegoś, co kiedyś nazywano „wiedzą tajemną” lub „hermetyzmem”. Wiedza ta była „tajemna” dlatego, że mogli ją uprawiać tylko ludzie dobrze rozumiejący prawa duchowe. Uważano, zupełnie zresztą słusznie, że wiedza ta w rękach „profanów” może okazać się bardzo niebezpieczna. Dzisiejsze czasy, gdy trafiła ona pod strzechy, więc podręcznik niewłaściwie rozumianej pseudo-magii można kupić w każdej księgarni, niestety zasadę tę potwierdzają.

Podkreślam jeszcze raz, że astrologia nie jest sztuką dywinacji (czyli wróżbiarstwa). Wszelkie astrologiczne wróżbiarstwo jest domeną jarmarcznych kuglarzy i z prawdziwą astropsychologią nie ma absolutnie nic wspólnego.

Niewielu ludzi jest w stanie zrozumieć, a zwłaszcza zastosować w życiu mądrość zawartą w horoskopie, wielu natomiast chce natychmiast poznać swoją przyszłość i stąd bierze się zapotrzebowanie na astrologiczne przepowiednie. Większość ludzi nie zadaje sobie pytań o sens ich życia, ani jaką misję mają do spełnienia na tej planecie; oni chcą tylko wiedzieć, co ich czeka. Dlatego wielu astrologów ugina się pod tą presją. Nie raz miałam problemy z klientami, którzy mówią coś w tym rodzaju: „wiem, że z horoskopu nie można odczytać co się zdarzy, ale proszę mi powiedzieć, co będzie”.

Astrologia posługuje się dość wieloznacznymi i wielopoziomowymi, a przy tym ograniczonymi jeśli chodzi o ich ilość symbolami, dlatego jej „proroctwa” dotyczące przewidywania zarówno charakteru osoby jak i jej przyszłości, w żadnym razie nie mogą być jednoznaczne. Astrologiczny portret jest zaledwie przybliżonym szkicem, a nie kompleksowym opisem. Mimo to może być bardzo przydatny. Każdy człowiek powinien znać siebie na tyle dobrze, żeby umieć ten szkic dopasować do swojej osobistej sytuacji i wykorzystać opisane w nim możliwości lub w porę zapobiec przewidywanym przez astrologa problemom.

Jak naucza ezoteryka wszystko podlega cyklom, podobnym do przypływów i odpływów oceanu, a celem życia jest nauka i rozwój. Każda rzecz rodzi się, dojrzewa, wydaje owoce i umiera, po czym rodzi się ponownie i tak w nieskończoność. Lansowane przez religię dążenie do osiągnięcia „życia wiecznego” jest absurdem, ponieważ ze swej natury życie jest wieczne. Życie nigdy się nie zaczyna i nigdy nie kończy. Każde z nas płynie przez wieczność od niepamiętnych czasów i będzie płynąć w nieskończoność. Zmieniają się tylko ciała, których w tej podróży używamy, podobnie jak zmieniamy ubrania, gdy stare się zużyją.

Wszystko w świecie wiruje, podobnie jak wirują planety naszego układu słonecznego oraz galaktyki pełne gwiazd. My postrzegamy czas jako liniowy, ale wszystko zależy od perspektywy. Z ludzkiego punktu widzenia Ziemia jest płaska, a linia prosta. Jednak gdy wzniesiemy się odpowiednio wysoko lub odsuniemy się wystarczająco daleko zobaczymy, że nasza planeta jest kulą, a prosta okręgiem. Podobnie wirowo, po spirali, odbywa się nasz rozwój. Za każdym obrotem, w każdym kolejnym wcieleniu, wznosimy się na wyższy poziom tej spirali. Ten proces również nie ma początku ani końca.

Astrologia pozwala w przybliżeniu odczytać plan nauki na obecne wcielenie. Możemy poznać zadania, które stoją przed nami, ale z horoskopu nie dowiemy się, czy okażemy się pilnymi uczniami, czy leniami. Horoskop nie pokazuje też, czy odrobimy swoje lekcje ani jakie stopnie uzyskamy w tej szkole. Wiele można wyjaśnić, gdy zdamy sobie sprawę, że los zależy od charakteru. To on kształtuje wydarzenia. Jeśli ktoś ma gwałtowny charakter i lubi bójki, a przy tym bywa w niebezpiecznych miejscach, można przewidywać, że ściągnie na siebie nieszczęście lub nawet przedwczesną śmierć. Astrologia może dostarczyć ostrzeżenia, informując kiedy należy bardziej uważać i niepotrzebnie nie ryzykować. Gdy człowiek zrozumie te powiązania i nauczy się wyciągać wnioski z własnego postępowania, może stać się mistrzem życia, płynącym jak surfer na wysokiej fali. Lub może nauczyć się medytacji i zrealizować wersję życia spokojnego i uduchowionego. Każdy ma w tym względzie wolny wybór.

Profesjonalny kosmogram jest doskonałym narzędziem pomocnym w zrozumieniu naturalnych cykli, jakim podlega życie każdego z nas oraz w pracy nad sobą.

Jeśli potrzebujesz wróżby, idź do wróżki, jeśli zaś jesteś człowiekiem świadomym i odważnym i chcesz lepiej zrozumieć siebie oraz wyzwania, jakie stawia przed Tobą życie, poproś o pomoc astropsychologa. Kosmogram pomoże Ci zrozumieć uwarunkowania karmiczne, pomoże Ci znaleźć talenty, nawet jeśli są one ukryte, wskaże Ci najkorzystniejsze do podejmowania konkretnych zadań okresy i wyjaśni, na czym będą polegać nadchodzące trudności i jak optymalnie do nich podejść.

Każdy przeżywa trudne chwile w życiu, bo są one niezbędne dla naszego rozwoju. Astropsychologia nie wyjaśni Ci „jak ich unikać”, lecz „czego mają Cię one nauczyć”.

We wszechświecie wszystko stale ewoluuje. Zadanie osiągania coraz wyższego stopnia rozwoju zostało również postawione przed ludzkością. Zaczynaliśmy swą egzystencję na Ziemi jako jaskiniowcy, jednak nie poprzestaliśmy na tym i wciąż wznosimy się wyżej w pojmowaniu otaczającej nas rzeczywistości.

Odkrycie przez naukę planet transsaturnicznych stało się symbolem wkroczenia ludzkości na kolejny stopień wtajemniczenia. Wraz z ich zaistnieniem w naszej świadomości zmieniły się wszystkie relacje panujące w naszym świecie, od tych najbliższych, panujących w rodzinie, do najdalszych, dotyczących spraw międzynarodowych, a wkrótce być może również międzygalaktycznych, gdyż coraz częściej mówi się o możliwości nawiązania kontaktów z wysoko rozwiniętymi cywilizacjami pozaziemskimi.

Dzisiejsza astrologia również zaczęła używać nowego języka, bardziej przystającego do mentalności współczesnego człowieka, który nie jest skłonny przyjmować niczego na wiarę, posłusznie poddawać się autorytetom ani bezkrytycznie zachowywać wierność tradycji. Przemiany te wyszły astrologii na zdrowie, ponieważ doprowadziły do oczyszczenie jej z obcych naleciałości kulturowych. Dzisiejsza astrologia odchodzi ostatecznie od wróżenia, przepowiadania przyszłości i oceniania ludzi w kategoriach „dobra” i „zła”. Mówiąc inaczej – rezygnuje z aroganckiego wyrokowania na rzecz pokornego i mądrego służenia człowiekowi radą i pomocą w jego własnych aspiracjach i poszukiwaniach, głównie psychologicznych i duchowych.

Jak mówi znany amerykański astrolog, Steven Arroyo: „horoskop jest mapą umysłu i obrazem karmy”. Mapa jest pomocna w czasie wędrówki przez bezdroża życia, ale to nie mapa decyduje o tym, dokąd zechcesz się udać, jaką drogę wybierzesz ani czy osiągniesz zamierzony cel. Przecież zawsze możesz zmienić decyzję i ruszyć w innym kierunku.

Dlatego nie oczekuj od astrologa, że przepowie Ci co będziesz robił i co osiągniesz na drodze życia. Jesteś wolnym człowiekiem i to ty sam/a, a nie jakieś kosmiczne wpływy, decydujesz o tym, jakie podejmiesz decyzje, z kim się zwiążesz i jakie zbierzesz owoce własnych poczynań. Przyczyn tego wszystkiego co Cię w życiu spotyka nie należy szukać w świecie zewnętrznym, lecz w głębi Twojej własnej podświadomości. Nikt z zewnątrz nie jest w stanie rozwiązać Twoich problemów, musisz dokonać tego sam/a. Astrologia może dostarczyć mapy, która Ci pomoże rozpoznać problem, a to z kolei ułatwi znalezienie wyjścia z labiryntu, w którym błądzisz.

Między bajki możecie włożyć te wszystkie piękne opowieści o dobrych astrologach, przepowiadających z gwiazd wieczne szczęście i miłość aż po grób. Te historyjki wymyślane są przez redaktorki kolorowych czasopism tylko po to, żeby zwiększać ich sprzedaż i nie należy w nie bezkrytycznie wierzyć. Świat karmi nas telenowelami, romansowymi powieściami, wyssanymi z palca wróżbami i zmyślonymi horoskopami, bo to wszystko świetnie się sprzedaje. Ale w horoskopie tego nie widać, ponieważ pokazuje on tylko cykle, jakim podlega nasze życie oraz potencjalne możliwości lub zagrożenia, a nie konkretne fakty.

Życie niestety nie jest bajką, lecz szkołą charakteru i trudnym egzaminem, więc im szybciej pozbędziemy się naiwnej wiary w szczęśliwe zrządzenia losu, tym lepiej. Małżeństwo to nie wieczny romans ani niekończący się miesiąc miodowy, lecz trudna próba przeżycia pod jednym dachem dwojga ludzi o różnych charakterach. Nie liczmy więc na żadne cuda zapisane w niebie.

CYTATY

JUNG O ASTROLOGI

źródło: http://www.astro.eco.pl/astro2/astrologia.html