Planety

Planety to ciała niebieskie krążące dookoła gwiazdy, obracające się wokół własnej osi i świecące światłem odbitym od gwiazd. Do niedawna znanych było jedynie dziewięć planet Układu Słonecznego: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton. Pod koniec stycznia i w lutym astronomowie odkryli 11 nowych gwiazd – kandydatek na posiadanie planet pozasłonecznych.

Były to odkrycia dokonane przez cztery zespoły badawcze. Największa z nowo odkrytych gwiazd ma masę 4,4 mas Jowisza i okrąża gwiazdę HD 142022. Najmniejsza ma tylko 0,122 masy Jowisza, czyli 36 mas Ziemi. Ostatnio odkryto także planetę o masie 6 – 8 – krotnie większej od masy Ziemi, krążącą wokół gwiazdy Gliese 876. Znajduje się ona w odległości 15 lat świetlnych i można ją zobaczyć lornetką w gwiazdozbiorze Wodnika. Przypomina ona nieco Wenus, z temperaturą na powierzchni sięgającą nawet 400° C. Gliese 876 jako czerwony karzeł jest gwiazdą niestabilną. Należy do najliczniejszej grupy gwiazd we Wszechświecie i istnieje prawie od jego początku.

Co pewien czas wyrzuca ze swej powierzchni strumienie materii. Wcześniej udało się odkryć ponad 150 planet, gazowych olbrzymów, takich jak Jowisz. Spośród tych planet odkryto dotychczas trzy globy typu ziemskiego, jednak krążyły one wokół pulsarów.

  Ziemia

  Ziemia jest trzecią według oddalenia od Słońca planetą Układu Słonecznego. Jest ona największa ze wszystkich planet wewnętrznych.

  Uran

  Uran jest siódmą planetą, biorąc pod uwagę oddalenie od Słońca. Chociaż świeci na granicy widzialności gołym okiem (jego jasność zmienia się od 5,4 do 6,0 wielkości gwiazdowych

  Wenus

  Wenus jest jedną z czterech planet skalistych w Układzie Słonecznym. Pod względem wielkości i masy jest bardzo podobna do Ziemi, przez co często opisywana jest jako siostra naszej planety. Średnica Wenus jest zaledwie o 650 km mniejsza od ziemskiej

  Mars

  Mars licząc od Słońca, jest czwartą w kolejności planetą. Ze względu na swoją poświatę gleby i skał bywa określany jako czerwona planeta. Fakt ten zauważyli już Rzymianie, którzy nadali jej nazwę na cześć boga wojny – Mars.

  Jowisz

  Planeta Jowisz jest piątą według oddalenia od Słońca i największą planetą Układu Słonecznego, a po Słońcu, Księżycu i Wenus – czwartym względem jasności obiektem na ziemskim niebieription

  Merkury

  Merkury – najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta Układu Słonecznego. Jako planeta wewnętrzna znajduje się dla ziemskiego obserwatora zawsze bardzo blisko Słońca.

  Neptun

  Neptun, ósma z kolei planetę od Słońca, odkrył 23 września 1846 roku astronom Johann G. Galle w gwiazdozbiorze Koziorożca, w pobliżu gwiazdy µ Cap. Planeta była odległa tylko o 52′ od miejsca obliczonego teoretycznie przez astronoma francuskiego Urbaina J. Leverriera.

  Saturn

  W odległości mniej więcej dziesięciokrotnie przekraczającej dystans dzielący Ziemię od Słońca obiega je Saturn, druga co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Charakteryzuje je układ 7 pierścieni