9/11 – Prawda o Zamachach z 11 września 2001 – Northwoods Operacja

Co oficjalnie wiemy o Zamachu z 11 września 2001

Zamach 9/11 to  seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Jak podawał nam Amerykański rząd. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęło 2996 osób.

Teorie spiskowe o zamachach z 11 września 2001

Teorie spiskowe o zamachach z 11 września 2001 – seria teorii spiskowych sugerująca, iż za zamach na World Trade Center i Pentagon odpowiada bezpośrednio lub pośrednio ówczesny rząd Stanów Zjednoczonych. Część osób głoszących tego rodzaju teorie uważa, że administracja rządu prezydenta Busha nie zrobiła wszystkiego, by zapobiec tym zamachom, inni twierdzą wprost, że zamachy zostały zaplanowane i przeprowadzone przez służby wewnętrzne Stanów Zjednoczonych.

Jak już dziś wiemy, teorie spiskowe którym tak zaprzeczał rząd USA dziś stają się faktami. Wiemy o tym miedzy innymi dzięki ludziom którzy poświecili wiele pracy i wysiłku żeby prawda wyszła  na jaw.  Kluczowy w całej sprawie był z wyciek z akt operacji o kryptonimie ” 1

W tym artykule przedstawiam wam najciekawsze informacje, filmy i książki które naprawdę ciekawie przedstawiająswoją wersję wydarzeń oraz są poparte najczęściej jakimiś dowodami.

 Na początek zaczniemy od kilku filmów dokumentalnych które moim zdaniem są warte uwagi i dają sporo do myślenia :

Jako pierwszy przedstawiam materiał nie pochodzi z serwisu YouTube

ale jest równie ciekawy i warty uwagi. ATAK NA PENTAGON

 

Jakiś czas temu, jeszcze zanim powstała ta strona. Na własną rękę szukałem informacji o zamachu z 11 września. Trafiłem na pewną stronę której autorka napisała książkę poświęconą wydarzeniom z 9/11. Pani Laura Knight Jadczyk(o której właśnie mowa)  jest w oczach wielu zwyczajną heretyczką. A to wszystko za sprawą  channelingów, które jak sama pisze autorka odbiera. Więcej o Channelingu znajdziesz tu Channeling .

 

Jeden z wpisów pochodzących ze strony Pani Laury. Osama, Szwadrony Śmierci i Największe Kłamstwo Wszechczasów.

Mogliście to przeoczyć i nie miałbym wam tego za złe, jeśli był to wasz świadomy wybór, ale dwa dni temu „Osama” upublicznił nową wiadomość.

W swoim najnowszym kazaniu Osama przestrzega irackich Szyitów, aby przestali atakować Sunnitów, gdyż inaczej spotkają się z odwetem. Wiadomość Osamy można podsumować następująco: „Nasi bracia mudżahedini z al-Kaidy wybrali na swego lidera drogiego brata Abu Hamzę al-Mudżahera, który będzie następcą Amira Abu Musaby al-Zarkawiego”, mówi bin Laden. „Radzę mu, aby skupił się na walce z Amerykanami oraz ich sojusznikami w tej wojnie przeciwko islamowi i Irakowi”. Tak więc zasadniczo Osama nawołuje WSZYSTKICH Irakijczyków do walki z Amerykanami. Jednakże rząd Busha i jego ramię propagandowe – mainstreamowe media – robią wszystko, co w ich mocy, aby obciążyć odpowiedzialnością za wewnętrzne walki między Szyitami i Sunnitami „iracką al-Kaidę”. Dowodem na to jest materiał CNN dotyczący taśmy Osamy p.t.:

Nagranie: Bin Laden nakazuje Sunnitom walkę z Szyitami w Iraku

w którym mówi się:

Osama bin Laden, w nagraniu zamieszczonym w Internecie, zachęca irackich Sunnitów do odwetu na Szyitach, łamiąc tym samym stanowisko al-Kaidy nie stosującej przemocy wewnątrz poszczególnych odłamów islamu. Al-Zarkawi został wcześniej skrytykowany za sprowokowanie zamieszek, obierając za cel Szyitów. W ubiegłym roku numer 2 po bin Ladenie, Ayman al-Zawahiri, napisał list do przywódcy irackiej al-Kaidy, nakazując jej zaprzestanie ataków – jak podają źródła w amerykańskiej armii, która twierdzi, że przechwyciła list.

Warto zwrócić uwagę na powyższy komentarz: „Al-Zarkawi został wcześniej skrytykowany za sprowokowanie zamieszek [wewnątrz poszczególnych odłamów islamu], obierając za cel Szyitów”. Nie ma mowy o tym, że to rząd USA twierdzi, że „al-Zarkawi” i „iracka al-Kaida” są odpowiedzialni za przemoc w obrębie odłamów islamskich w Iraku. Wracając do podstaw: „Osama”, „al-Kaida”, „iracka al-Kaida”, „al-Zarkawi”, „al-Zawahiri” są, lub byli, częścią amerykańskiej psychologicznej operacji rządowej, która wyznaczyła ich na prawdopodobnych podejrzanych, winnych bliskowschodniej grabieży przeprowadzanej przez rządy USA i Izraela. Nie wspominając o utworzeniu państw policyjnych w USA i Wielkiej Brytnanii. Tak! Z całą pewnością zdajecie sobie sprawę z tego, że powodem rozkwitu państw policyjnych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jest nieustające zagrożenie ze strony „al-Kaidy”!?

Al-Kaida „zwiększonym zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii”

Zagrożenie dla Wielkiej Brytanii ze strony al-Kaidy rzeczywiście mogło wzrosnąć, a wojna w Iraku dostarczyła większej motywacji grupom ekstremistycznym – stwierdziła brytyjska komisja parlamentarna. Siatka terrorystów stwarza „bardzo poważne i brutalne zagrożenie” dla Wielkiej Brytanii, stwierdza najnowszy raport Komisji Spraw Zagranicznych dotyczący „wojny z terroryzmem”.

Wniosek płynący z raportu jest taki, że w przyszłości walka z zagrożeniem stanie się trudniejsza. Jednym z powodów jest propaganda wychodząca z Iraku, który stanowi ostateczne pole treningowe dla międzynarodowych terrorystów, stwierdza raport. Przewodniczący Komisji, Mike Gapes, mówi, że al-Kaida podzieliła się obecnie na mniejsze grupy, które trudniej jest wyśledzić. „Uważamy, że problemem jest – pomimo pewnych sukcesów – większe niż wcześniej zagrożenie ze strony al-Kaidy”.

A zatem dowodami na obecne niewątpliwe zagrożenie ze strony „al-Kaidy”, którego bezpośrednim skutkiem jest ograniczenie wolności obywatelskiej w USA i Wielkiej Brytanii, wydają się być wciąż napływające przekazy od „Osamy” oraz stanowisko rządu USA, że to al-Kaida jest odpowiedzialna za zamachy w Iraku. Jeśli jesteście gotowi uwierzyć zapewnieniom rządu USA, jakoby taśmy Osamy były prawdziwe i że naprawdę jest on w stanie rozpętać globalny „dżihad”, możecie być pewni, że wasze wolności obywatelskie są ograniczane tylko z tego powodu, aby zapewnić rządom USA i Wielkiej Brytanii totalną kontrolę nad waszym życiem i nie musicie czytać dalej. Jeśli jednak podejrzewacie, że czegoś w tym scenariuszu brakuje i interesują was dane, które tego dowodzą, czytajcie dalej.

W swoim ostatnim nagraniu „Osama” potwierdza swój wpływ na sytuację w Somalii i stanowczo ostrzega zachodnie rządy przed wysyłaniem tam swoich wojsk. W odpowiedzi na to ostrzeżenie wpływowy islamski ruch, który obecnie kontroluje Somalię, raczej wyśmiał to stwierdzenie i zapewnił, że „al-Kaida” nie ma nic wspólnego z wydarzeniami w Somalii, a ponadto zaapelował o wysłanie tam międzynarodowych sił pokojowych. To prowadzi nas do wniosku, że albo Osama nie jest na bieżąco z aktualną sytuacją na świecie, albo ktoś chce, abyśmy uwierzyli w zaangażowanie „al-Kaidy” w Somalii, które oczywiście wymagałoby interwencji wojsk USA. Jakże wygodnie.

Odnośnie zamieszek wewnątrz odrębnych grup islamskich, które rząd USA i media starają się przypisać „al-Kaidzie”:

Wykazano, że zabójstwa i zamachy bombowe są dziełem „szwadronów śmierci” operujących z irackiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w pełni kontrolowanego przez CIA. Podkreślę jeszcze raz, że w każdej wojnie prowadzonej przez rząd USA przeciwko innemu narodowi, natychmiast uruchamiano procedurę kontr-powstańczą. Jest to niezbędne, ponieważ w przypadku inwazji tworzy się pewna forma powstania, która ma na celu ochronę atakowanego kraju. Powstańcy są bardzo trudni do pokonania, zważywszy na wielkie poparcie i współpracę ze strony społeczeństwa.

Z tego powodu armia dokonująca inwazji znajduje się w stanie wojny z całą populacją atakowanego kraju, a nie wyłącznie z grupą niezależnych powstańców. Rozwijane przez lata strategie postępowania w takich sytuacjach są nazywane „kontr-powstaniami” i opierają się na określeniu podziałów obecnych wewnątrz danej społeczności, zwykle religijnych, politycznych lub etnicznych – jakkolwiek nieznacznych – a następnie ich wyolbrzymieniu. Oczywiście w scenariuszu, w którym kraj zostaje najechany przez obce wojsko, takie podziały niemalże przestają istnieć, ponieważ społeczeństwo jednoczy się przeciwko najeźdźcom (tak stało się w Iraku). Dlatego właśnie taktyka kontr-powstania, zaprojektowana do siania niezgody, musi być sfabrykowana i zwykle opiera się na stworzeniu przez aparat wywiadowczy najeźdźców fałszywego powstania.

Owo fałszywe powstanie tworzą uzbrojone bojówki, opłacane przez siłę atakującą, dla których celem są morderstwa wśród określonych grup społecznych – ponownie, wykorzystując podziały religijne, etniczne lub polityczne. W przypadku Iraku można zaobserwować bojówki „szwadronów śmierci” atakujące zarówno Sunnitów jak i Szyitów, których oskarża się o prawdziwe powstanie czy też iracką al-Kaidę. Oczekiwanymi skutkami takiej brutalnej taktyki są demoralizacja i wprowadzenie zamieszania wśród prawdziwych powstańców oraz ich sojuszników, uwikłanie prawdziwego powstania w mordercze konflikty i, w przypadku Iraku, potwierdzenie stanowiska USA, że al-Kaida jest wciąż aktywna, stwarzając tym samym śmiertelne zagrożenie dla cywilizowanych społeczeństw na całym świecie. Powyższy scenariusz jest DOKŁADNIE tym, co obserwujemy w Iraku, włącznie ze szwadronami śmierci, kontrolowanymi i finansowanymi przez CIA z irackiego ministerstwa spraw wewnętrznych, lub raczej z amerykańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w Iraku. Niedawny artykuł bardzo dobrze wykazuje, że zapewnienie o al-Kaidzie obecnej w Iraku jest w rzeczywistości tworem sił amerykańskich, kontrolujących iracki konflikt:

Telefon Al-Zarkawiego pełen niespodzianek

Poniedziałek, 3 lipca 2006 r.

BAGDAD, Irak (AP) – Według irackiego prawodawcy Abu Musab al-Zarkawi posiadał w swoim telefonie komórkowym numery telefoniczne do wysokich urzędników irackich. Waiel Abdul-Latif, członek byłej partii Premiera Ayada Allawiego, powiedział w poniedziałek, że władze znalazły numery, kiedy al-Zarkawi – lider irackiej al-Kaidy – został zabity 7 czerwca w wyniku amerykańskiego nalotu.

Abdul Latif nie wymienił nazwisk urzędników. Powiedział jednak, że znajdują się wśród nich pracownicy ministerstw oraz parlamentarzyści. Zaapelował również o śledztwo, mówiąc że Irakijczycy „nie mogą jedną ręką trzymać się rządu, a drugą terrorystów”.

Oczywiście to nie Irakijczycy „trzymają się jedną ręką rządu, a drugą terrorystów”, ale raczej rząd USA, który obiema rękami kontroluje iracki rząd i terrorystów.

Więcej informacji oraz wpisów znajdziecie na stronie, którą  jak się dowiedziałem Laura prowadzi z Mężem. Link znajdziesz poniżej .

Quantum Future

 

Posted in Teorie Spiskowe.

Dodaj komentarz

264 komentarzy do "9/11 – Prawda o Zamachach z 11 września 2001 – Northwoods Operacja"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
corburt erilio
Gość

I’ve learn a few just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you place to make one of these magnificent informative website.

bdsm lovers
Gość

s47RdX This awesome blog is obviously educating and besides diverting. I have picked a bunch of interesting things out of it. I ad love to come back again and again. Thanks!

click here now
Gość

I just want to say I am very new to blogging and certainly savored this web site. Very likely I’m want to bookmark your website . You actually come with great articles and reviews. Thanks a bunch for sharing your webpage.

Tractor Workshop Manuals
Gość

An impressive share, I just given this onto a colleague who has been doing small analysis within this. Anf the husband actually bought me breakfast because I came across it for him.. smile. So i want to reword that: Thnx to the treat! But yeah Thnkx for spending some time go over this, I am strongly regarding this and adore reading read more about this topic. If it is possible, as you become expertise, could you mind updating your blog site with additional details? It can be extremely great for me. Huge thumb up because of this short article!

sneak a peek here
Gość
hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this website, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more… Czytaj więcej »
Kitchen Remodel
Gość

I really like your writing style, excellent information, thank you for posting :D. „I will show you fear in a handful of dust.” by T. S. Eliot.

Read the Full Guide
Gość
hey there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could… Czytaj więcej »
Health Tips
Gość

I genuinely enjoy studying on this website , it holds excellent content . „When a man’s willing and eager, the gods join in.” by Aeschylus.

What Is A Business
Gość

I and my buddies came checking out the nice advice on your website and then suddenly got a terrible suspicion I never thanked the web blog owner for those secrets. My people were joyful to see all of them and have in effect surely been using these things. We appreciate you being simply kind as well as for considering this form of helpful subject areas millions of individuals are really desirous to be aware of. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to earlier.

Women Organizations
Gość

Hello there, You have done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this web site.

Receptionist Jobs
Gość

excellent issues altogether, you just gained a new reader. What could you suggest about your submit that you simply made some days ago? Any positive?

Mens Fashion
Gość

Its good as your other posts : D, regards for posting . „A gift in season is a double favor to the needy.” by Publilius Syrus.

blog
Gość

I merely wish to inform you you that I am new to posting and undeniably cherished your article. Quite possibly I am prone to remember your blog post . You absolutely have lovely article content. Like it for swapping with us your main domain webpage

visit the website
Gość

You’ll find it mostly extremely difficult to encounter well-educated men or women on this area, still you seem like you understand the things you’re preaching about! With Thanks

Dog
Gość

I have learn some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you place to make this type of fantastic informative site.

Bracelet
Gość

I genuinely enjoy studying on this site, it has got great content. „And all the winds go sighing, For sweet things dying.” by Christina Georgina Rossetti.

House & Home Improvement
Gość

Wow! Thank you! I continually wanted to write on my site something like that. Can I implement a fragment of your post to my website?

House & Home Improvement
Gość

I would like to convey my respect for your kind-heartedness for men who need help on the subject matter. Your real commitment to passing the solution around turned out to be exceptionally advantageous and have consistently made others much like me to attain their objectives. Your amazing invaluable instruction implies a lot a person like me and a whole lot more to my office workers. Many thanks; from everyone of us.

House & Home Improvement
Gość

I haven¡¦t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

Technology
Gość

Excellent blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

Travel Packages
Gość

Whats up very nice site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I’m glad to seek out so many helpful info here in the publish, we want develop extra techniques on this regard, thanks for sharing.

Technology
Gość

I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

House & Home Improvement
Gość

Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

Healthy Life
Gość

You completed several good points there. I did a search on the subject matter and found mainly folks will go along with with your blog.

Design Agency
Gość

Wonderful site. A lot of useful info here. I’m sending it to some pals ans also sharing in delicious. And naturally, thanks to your sweat!

Healthy Life
Gość

Thanks for each of your effort on this blog. Kim really loves participating in investigation and it’s simple to grasp why. Almost all know all regarding the powerful means you provide effective solutions via this website and improve response from others on that area of interest plus my simple princess is certainly learning a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You are conducting a great job.

House & Home Improvement
Gość

Thanks , I’ve recently been looking for info approximately this subject for a while and yours is the best I’ve found out till now. However, what concerning the conclusion? Are you positive about the supply?

Special Education
Gość

Just wanna say that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this.

Home Improvement Kitchen
Gość

This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

Computer & Internet
Gość

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

Computer & Internet
Gość
My spouse and i have been really ecstatic Emmanuel could finish up his investigation via the ideas he acquired out of the web pages. It is now and again perplexing just to continually be releasing things people today may have been making money from. And we all consider we have the website owner to thank for that. These explanations you have made, the simple website navigation, the friendships you can make it easier to engender – it’s got everything terrific, and it’s making our son and our family understand that concept is satisfying, which is certainly unbelievably indispensable. Thanks for… Czytaj więcej »
Games
Gość

Thanks a bunch for sharing this with all people you actually understand what you are speaking about! Bookmarked. Please additionally seek advice from my site =). We may have a link alternate agreement between us!

Recreation
Gość

Hello, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your super writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

Recommended Site
Gość

I really need to reveal to you that I am new to blogging and thoroughly loved your article. Very possible I am most likely to bookmark your blog post . You simply have memorable article blog posts. Value it for telling with us your current internet site post

Autoweek
Gość

Some truly select articles on this internet site , saved to favorites .

this contact form
Gość

Might be practically impossible to find well-advised individual on this subject, however , you come across as like you be aware of what you’re covering! Bless You

Food
Gość

I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

Arts
Gość

Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!

go to this site
Gość

Hi folks here, just started to be mindful of your web page through Search engines like google, and discovered that it’s truly entertaining. I’ll be grateful in the event you persist this idea.

Health & Society
Gość

Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

Business Finance
Gość

Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and best of luck.

Arts
Gość

Well I truly enjoyed studying it. This post procured by you is very practical for correct planning.

Cheap International Flights
Gość

We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

visit the site
Gość

I simply want to tell you that I am new to blog posting and undeniably valued your post. Likely I am prone to remember your blog post . You truly have lovely article materials. Value it for telling with us your current site report

Best Dating Sites
Gość

I will immediately snatch your rss as I can’t in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

Arts
Gość

I have been examinating out a few of your posts and i must say pretty nice stuff. I will definitely bookmark your site.

Automotive
Gość

We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

Automotive
Gość

There is visibly a lot to identify about this. I believe you made some good points in features also.

Online Mobile Shopping
Gość

You could definitely see your expertise within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. All the time follow your heart. „Experience is a good school, but the fees are high.” by Heinrich Heine.

Recreation
Gość

I have been reading out many of your articles and it’s clever stuff. I will definitely bookmark your site.

wpDiscuz